SZEFIT: A BÉRkérdés már LÉTkérdés

Azonos címet viselő, a Friedrich Ebert Alapítvány (FES) támogatásával megvalósuló 2014. november 15-i konferenciáján a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma Ifjúsági Tagozata (SZEFIT) megvizsgálta a magyar közszféra helyzetét és arra a következtetésre jutott, hogy Magyarországon a közszférában dolgozók számára a BÉRkérdés már valóban LÉTkérdéssé vált.

   „A közszolgálatok a fiatalok szemszögéből” című konferencia tavaly novemberben került először megrendezésre. A tavalyi rendezvény tanulságaként megállapítható volt, hogy a bérfeszültség a közszféra legnagyobb problémája jelenleg, s amíg ez meg nem oldódik, addig hiába vannak a fiatalokat a közszférába csábító speciális állásbörzék, családbarát munkahelyek vagy éppen életpálya modellek, a helyzet érdemi javulása nem várható. Ezért idei konferenciánk e fő témakör köré csoportosult.
Neves magyar szakértők mellett idén a látókörünket tágítandó nemzetközi előadókat is meghívtunk Kelet-Közép-Európából, hogy számoljanak be az ottani közszféra és a szakszervezetek helyzetéről.
Összességében elmondható, hogy tarthatatlan helyzet alakult ki Magyarországon a bérek tekintetében. A magyar bérek vásárlóereje mindössze 60%-a az Európai Unió átlagának és bár a nettó átlagbér 150.000 Ft körül mozog, a munkavállalók 2/3-a ennél kevesebbet keres. Jelenleg 4 millió ember él a létminimum alatti jövedelemből, ebből 1,3 millió úgy, hogy dolgozik.

   A közszféra dolgozói még az átlagnál is rosszabb helyzetben annak. Átlagosan -10% a bérhátrányuk a versenyszféra dolgozóival szemben és ez a szám magasabb végzettség estén még tovább növekszik. Az egyes területeknek külön-külön juttatott emelések és pótlékok nem oldották meg az immáron 7 évre - és a tervek szerint továbbra is – befagyasztott bértábla problémáját. Mára a közalkalmazotti bértábla mintegy felét lefedi a minimálbér, ill. a garantált bérminimum. Egyes területeken a munkavállalók 76,3%-a kevesebbet keres, mint a 2013. évi létminimum, azaz 87.510 Ft.

   Ennek fényében a SZEFIT felhívja a kormányzatot, hogy folytasson érdemi párbeszédet a közszféra szakszervezeteivel és keressen megoldást a tarthatatlan bérhelyzet rendezésére! Véleményünk szerint a követelések fedezete megvan, hiszen ma is sok olyan kiadás van, amely sokkal kevésbé fontos, mint a bérek rendezése; illetve könnyen megteremthető például egy igazságosabb progresszív jövedelemadó visszavezetésével.

A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma Ifjúsági Tagozata Elnöksége