LMP: Reálbérek csökkentek, - cáfolja a valóság Orbán Viktort

A miniszterelnök párhuzamos valóságban él, vagy szemrebbenés nélkül hazudik. Egy hete Orbán Viktor azt állította: „a béreket nem csökkentettük, hanem emeltük". A statisztikai hivatal csütörtökön közzétett adatai viszont azt mutatják, hogy az év első öt hónapjában folyamatosan csökkent az átlagfizetés vásárlóértéke. Akár több százezernyi alacsony keresetű munkavállalónak pedig nem csak a reálbére, de a nettó fizetése is kevesebb lett. Az LMP írásbeli kérdést intézett Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterhez.

    Orbán Viktor a Facebookon közzétett győzelmi jelentésében számos, a valóság hétköznapi emberek által ismert változatától elrugaszkodott kijelentést tett. Ezek közül talán a bérek emelkedéséről szóló a legátlátszóbb, mert ellenkezik az emberek hétköznapi tapasztalataival és – ahogy néhány nappal később kiderült – a hivatalos statisztikákkal is.
 
    Az év első öt hónapjában a havi nettó átlagkeresetek változása -0.2 és +3,8 százalék közötti, átlagosan 1,6 százalékos volt, a pénzromlás üteme viszont 5,3 és 5,9 százalék között mozgott. Ez azt jelenti, hogy az átlagkereset idén közel 4 százalékkal ér kevesebbet, mint egy évvel korábban.
 
    Hiába a Matolcsy-minisztérium kreatív közleményei, hiába a miniszterelnök meggyőzőnek szánt mondatai, a tény az, hogy sokan keresnek kevesebbet, mint egy éve.
 
    A munkavállalók egy része azonban nem csak reálbércsökkenést szenvedett el, hanem a nettó bére is csökkent. Ennek oka az adójóváírás kivezetése, vagyis az Orbán-Matolcsy páros által dicsőített egykulcsos adó.
 
    Az ennek ellentételezésére kitalált bérkompenzációs rendszer nem csak újabb adminisztrációs terhet zúdított a vállalkozások nyakába, de igazságtalan is, mert nem ért el mindenkihez. A NAV szerint az érintett cégek 20 százaléka, de például a félmillió főt foglalkoztató kiskereskedelmi vállalatok 50 százaléka nem kárpótolta béremeléssel az egykulcsos adó miatt akár 8-10 ezer forinttal kevesebbet kereső dolgozóit.
 
    Az LMP írásbeli kérdést nyújtott be a nemzetgazdasági miniszterhez, hogy végre kiderüljön, pontosan mennyien maradtak ki a bérkompenzációból; hány tízezren, hány százezren vannak azok, akik az egykulcsos adó áldozatai lettek. (OS)

Scheiring Gábor
országgyűlési képviselő,
az LMP gazdasági kabinetjének vezetője
 
 
Szél Bernadett
országgyűlési képviselő,
a Foglalkoztatási és munkaügyi bizottság tagja
 
    Kiadó: LMP Parlamenti Frakciója