A Mezőgazdasági, Erdészeti, Élelmiszeripari és Vízügyi Dolgozók Szakszervezete (MÉDOSZ) közleménye

A MÉDOSZ felháborodással fogadta  a hírt, miszerint 100 ezer hektár föld kerülhet vissza az államhoz azoktól a társaságoktól, amelyek korábban állami gazdaságként működtek.

    Szabó Csaba kiemelt földügyekért felelős miniszteri biztos, a Magyar Nemzetnek adott és több híradás által közzétett rövid nyilatkozata megtévesztő, tárgyi tévedésekkel tűzdelt.

    Az olvasó számára azt sugallja, hogy a volt állami gazdaságok haszonbérletei e kormányzási ciklusban jártak volna le, és mint egy menekülésként újabb 20 évre megvásárolták a földbérletüket. Mint köztudott, a korábbi FIDESZ kormányzás időszakában privatizált volt állami gazdaságok 50 éves haszonbérletre kötöttek szerződést, tehát az állami földek legkiemelkedőbb területeinek szerződései még hosszú időszakra biztosítottak, a FIDESZ által. Az MSZP időszakában privatizált gazdaságok haszonbérleteinek lejárata zömmel 2017. január 1.

    A jelenlegi kormányzati ciklus pedig 2014-ig és nem 2017-ig tart.

    Ezek  a tévedések tökéletesen illeszkednek a politikai hazugságok sorába, melyek sajnálatos módon Magyarországon elfogadott viselkedési formává váltak.

    A MÉDOSZ ez ellen határozottan tiltakozik.

    Azok a volt állami gazdaságok, amelyeket megfenyegetett a kormány, több száz, több ezer családnak nyújtanak megélhetést. A vidéki nagyarányú munkanélküliséget, tovább növelné azoknak a nagyüzemeknek a szétverése, melyek képesek felvenni a versenyt az EU más országainak mezőgazdaságával. További súlyos következmény, a kevesebb feldolgozandó élelmiszer ipari termék, ami újabb munkahelyek megszűnését és az élelmiszer export csökkenését vonja maga után.     

    A MÉDOSZ megdöbbent azon az üzeneten, miszerint a kormány célja, hogy tárgyalásos úton visszaszerezzen a nagy állami földterületeket bérlő gazdaságoktól 80-100 ezer ha-t. Az érvényes szerződéssel rendelkező társaságok önként nem mondanak le, a szerződést megtámadni felesleges erőfeszítés, tehát marad a zsarolás. Ez a tárgyalási technika nem lehet a demokrácia része.

    Tapasztalatunk, hogy a kormány nem hajlandó széleskörű konszenzuson alapuló döntésekre, sorozatban felejti el kikérni, meghallgatni az érintettek véleményét, kizárólag saját hatalmi klientúrtája építése a célja, függetlenül a gazdasági ésszerűségektől.

    A MÉDOSZ kiáll a munkahelyek megőrzése, a korrekt szerződéses viszonyok és munkaügyi kapcsolatok mellett. Nem tudjuk támogatni, sőt ellene fordulunk az olyan elképzeléseknek,  melyek a demokráciát megcsúfolva, a nemzet érdeke elé helyezik egy szűk csoport érdekeit.

Budapest, 2012. július.10.

Asztalos Sándor elnök
MÉDOSZ