Nem ért egyet a MBE és a BDDSZ az oktatási oktatási államtitkársággal a korai fejlesztéssel kapcsolatban

A Magyar Bölcsődék Egyesülete és a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete az EMMI Oktatásért Felelős Államtitkárság „A Korai fejlesztés továbbra is zavartalanul folyik a bölcsődékben is.” közleményében megfogalmazottakkal nem ért egyet!
 
   A 2012. július 2. napján kelt nyílt levelünkben jelzett valamennyi aggályunkat fenntartjuk! Annak minden szava és mondata igaz! Továbbra is törvénymódosítást és azt megelőzően szervezeteinkkel való egyeztetést kezdeményezünk!
 
   A Nemzeti köznevelésről szóló (2011. évi CXC.) törvényben (továbbiakban: törvény) egyáltalán nem kapott hangsúlyos szerepet a fogyatékos gyermekek korai fejlesztése. Holott minden szakember számára, de még a laikusoknak is egyértelmű az a tény, hogy a minél koraibb életszakaszban elkezdett fejlesztés hozhatja meg a legjobb eredményt, ami az adott gyermek esetében a legteljesebb élethez való esélyt adja meg számára.
 
   A törvény, az eddigi bölcsődei és egyéb intézményekben végzett korai fejlesztési feladatokat a Pedagógiai Szakszolgálatokra bízza. A pedagógiai szakszolgálatok nem ismerik a korai fejlesztés gondozásnak bölcsődei gyakorlatát, melyet már évek óta módszertani levél alapján - a korai fejlesztést megalapozó terápiákhoz szükséges eszközök segítségével – végzik.
 
   A törvény csak a fejlesztő nevelésről-oktatásról szól, amely csak a gyermek ötödik életévének betöltésétől kötelező (15.§ (2.) bek.) 2014. szeptember 1-jétől (97.§ 5.) bek). A 15. § (3) bekezdése alapján a súlyosan és halmozottan fogyatékos gyermek a hatodik életévének betöltése után, fejlesztő nevelés-oktatás keretében teljesíti tankötelezettségét.

   Mi történik addig? Hogyan? Milyen formában valósul meg a korai fejlesztés? Mindezek keretei, elképzelései még csak körvonalakban sem jelennek meg! Köztudott, hogy végrehajtási utasítás nem adhat olyan feladatra felhatalmazást, ami a törvényben nincs említés szintjén sem szabályozva.
 
   A szülők, és a feladatot végzők megnyugtatására kiadott közleményükben, még nem ismert jogszabályokra alapuló, majdani a gyakorlatban még nem kipróbált tényeket állítanak (nem változik a feladat ellátási hely, nem változik a szakember, ugyanazok az intézmények látják el a feladatot). Véleményünk szerint a korai fejlesztés terén teljes a bizonytalanság 2013. január 1-jétől! Számunkra a bölcsődékben továbbra is megkérdőjeleződik a korai fejlesztés biztonsága! Milyen érdeke fűződne a települési önkormányzatoknak ahhoz, hogy ezt a bölcsődei feladatot biztosítsák finanszírozási háttér nélkül?
 
   Megerősítve megfogalmazott igényünket, kérjük, hogy az 1993. évi Közoktatási Törvény 30.§-ában megfogalmazott korai különleges gondozáshoz, és a rehabilitációs célú foglalkoztatáshoz való jog az új, Nemzeti köznevelésről szóló törvényben is jelenjen meg. A továbbiakban is kérjük az oktatási szaktárcával történő egyeztetés mihamarabbi, megvalósulását.
 
Budapest, 2012. július 6.
 
Acsainé Végvári Katalin
Magyar Bölcsődék Egyesülete
 
Szűcs Viktória
Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete