VDSZ: Szigorúbb munkavédelmi ellenőrzést!

Feszített a tempó, lazul a biztonság

Szigorúbb munkavédelmi ellenőrzést szorgalmaz a vegyipari szakszervezet (VDSZ) annak kapcsán, hogy rövid idő alatt a második halálos kimenetelű baleset történt az ágazatban, legutóbb a Tiszai Vegyi Kombinátban. A VDSZ szerint a legtöbb cég formailag eleget tesz az előírásoknak, ám a termelés feszített ütemében lazul a dolgozók figyelme és a munkabiztonsági fegyelme is. A szakszervezet szerint a munkavédelem a kormány mostoha gyereke lett, s a lazaság azoknak a munkaadóknak kedvez, akik a termelés miatt a végsőkig hajszolják a dolgozókat.

    Egyelőre nem tudni, pontosan mi történt a Tiszai Vegyi Kombinát üzemében, ahol munkavégzés közben egy alvállalkozó három dolgozója rosszul lett, s közülük kettő meghalt. Az viszont biztos, hogy az alig két hete a Hankooknál bekövetkezett, ugyancsak halálos baleset után ez a mostani is jelzi azt, amire a vegyipari szakszervezet (VDSZ) többször is felhívta a figyelmet: súlyos gond van a munkavédelemmel, pontosabban annak betartatásával - jelentette ki Székely Tamás. A VDSZ elnöke szerint az elmúlt években sokat lazult a munkavédelmi ellenőrzés, ezért a vállalatok egy része csak formailag tesz eleget az előírásoknak azzal, hogy beszerzi a szükséges munkavédelmi eszközöket, ám arra már nincs figyelem, hogy a dolgozók használják-e ezeket a felszereléseket. Ráadásul a termelést végző üzemekben olyan túlfeszített a tempó, hogy gyakran nincs idő minden munkafázist szigorúan a biztonság szabályai szerint elvégezni. A néha feleslegesnek tűnő, időigényes óvintézkedések kihagyása azonban életveszélyes, ám ezt csak akkor veszik komolyan a munkavállalók és a munkaadók is, amikor szerencsétlenség történik - hívja fel a figyelmet az elnök.

    A vegyipari ágazatra általában nem jellemzőek a halállal végződő balesetek, ám az, hogy a biztonság megszegése most alig két hét alatt három áldozatot is szedett jelzi, hogy tovább lazul a rendszer. A szakszervezet régóta állítja: a munkavédelem a kormány mostoha gyereke, s azzal, hogy egyre kevésbé törődik vele, a termelésben érdekelt multi gyártulajdonosok malmára hajtja a vizet. Ha nincs kellő kontroll, akkor a munkaadók akár a biztonság kárára is feszíthetik a tempót, mit sem törődve a gyakran időigényes biztonsági fázisokkal.

    A VDSZ ezért a munkaadóktól szigorúbb ellenőrzést, a munkavédelmi fázisok pontos betartatását, s a védőruhák használatának előírását követeli. A szakszervezet a dolgozóktól azt kéri, hogy a munkahelyi "hajtás" ellenére vegyék komolyan a saját biztonságukat, s ha más nem teszi meg, maguk vigyázzanak az egészségükre és az életükre, s akár a termelés rovására is tartsák be az előírásokat.

    A szakszervezet a TVK-nál történt esetről a helyszínen tájékozódik, s az eredménytől függően további intézkedéseket tervez.