A VDSZ javítaná tagjai életminőségét

A vegyészek lesújtó egészségi állapotát tárta fel a közelmúltban az ágazat érdekvédelme a Vegyipari Dolgozók Szakszervezete (VDSZ).

    A szakértői jelentésből egyértelműen kiderül, hogy a huzamosabb ideje több műszakban dolgozók szervezetét annyira megviseli az éjjel-nappali munka, hogy az öregségi nyugdíjig való foglalkoztatásuk szó szerint életveszélyessé válhat. Mivel a kormány megszüntette az előrehozott nyugdíjak rendszerét, a VDSZ a maga módján, például rendszeres kedvezményes fürdőjegyekkel próbál javítani a tagok életminőségén.

    Felmérést készített a közelmúltban a többműszakos dolgozók körében a VDSZ, hogy alátámassza a korkedvezményes nyugdíj létjogosultságát, amelyért évekig harcolt. Feltárták azt is, hogy az éjszakai műszakban is dolgozó nők körében bizonyítottan nagyobb a mellrákosok aránya, mert a betegségtől védő hormon főleg éjjel termelődik. A folyamatosan, huzamosabb ideje több műszakban dolgozók körében drasztikusan nő a magas vérnyomásos betegség gyakorisága és az infarktus előfordulása is. Ezeknek a dolgozóknak a szervezetét annyira megviseli az éjjel-nappali munka, hogy az öregségi nyugdíjig való foglalkoztatásuk szó szerint életveszélyes lehet, de ebben a körben az átlagéletkor általában nem is éri el a 62 évet.

    A felmérés összegzéséből kiderül, hogy a műszakos munka miatt kialakuló állandó fáradtság megnöveli a hibázások számát és az abból származó munkabalesetek gyakoriságát. A munkabaleseti statisztikai adatok 80 százalékban az emberi tényezők negatív szerepét igazolják. A hosszú munkaidő, az intenzív munkavégzés mellett leginkább a műszakos szolgálat csökkenti a biztonságot. Az alvás - ébrenlét zavara miatt az éjszakai munkák alatti álmosság, a 10 – 20 százalékban is előforduló „mikroalvások” közvetlenül, az állandó fáradtság pedig közvetve, a figyelemkoncentráció csökkenése valamint alkalmazkodási zavarok következtében vezet munkabalesetekhez.

    A VDSZ felmérésében szereplő munkavállalók közül 33 százalék jelezte, hogy már volt munkabalesete. Az elemzések azt igazolták, hogy a szokatlan munkaidőben dolgoztató vállalatoknál a hétvégi munka miatt 1,3-szor, az éjszakai és műszakos munka miatt 1,6-szor gyakoribbak a betegségek és hiányzások.

    A VDSZ vezetői korábban azt remélték, a felmérés riasztó tényeivel eltántoríthatják a döntéshozókat a korengedményes és korkedvezményes rendszer végleges eltörlésétől. Mint ismert, a döntéshozókat semmi nem tartotta vissza a kedvezmények megszüntetésének szándékától, s VDSZ által követelt szakmai egyeztetés és a hozzáértők segítségének elfogadása helyett eltörölte az előrehozott nyugdíjaztatás lehetőségét.

    A szakszervezet a felmérés eredményének birtokában határozottan állítja: egyenesen életveszélyes lehet a folyamatosan több műszakban dolgozókat a tényleges öregségi nyugdíjkorhatárig foglalkoztatni. A VDSZ kitart korábbi követelése mellett: dolgozzanak ki és állandósítsanak egy kedvezményes nyugdíjrendszert. Az előkészítést a szakszervezet konkrét szakmai javaslattal segítené.

    Az érdekvédelem addig is úgy gondoskodik a tagokról, ahogy saját erejéből tud, ezért örömmel vette, hogy a fürdőket üzemeltető Spa Hungary Holding Zrt. felajánlotta a VDSZ-tagok számára kidolgozott kedvezményes szolgáltatási csomagot, hogy ezzel is segítse a vegyiparban dolgozók kikapcsolódását, az egészségük megőrzését vagy adott esetben a rekreációját.