HDSZ: Krízisben a húsipar

Kedvező világpiaci tendenciák ellenére súlyos válsággal küzd a hazai húsipar, a veszélybe került munkahelyek, az elmaradt béremelések kevés okot adnak örömre az idei május elsején - állapította meg a Húsipari Dolgozók Szakszervezetének (HDSZ) Választmánya Pápán tartott ülésén. A HDSZ erőt merít május elseje és saját hagyományaiból, folytatja a küzdelmet a munkavállalók jogaiért, az élet - és munkakörülmények javításáért, a munka megbecsüléséért.

    Kedvező világpiaci tendenciák ellenére súlyos válsággal küzd a hazai húsipar, a veszélybe került munkahelyek, az elmaradt béremelések kevés okot adnak örömre az idei május elsején - állapította meg a Húsipari Dolgozók Szakszervezetének (HDSZ) Választmánya Pápán tartott ülésén.

    A piaci változásokra érzékeny hazai húsipar a túlélésért küzd az év eleji tapasztalatok alapján. A gazdasági társaságok képtelenek megbirkózni a fogyasztás csökkenése, az erőtlen vidékfejlesztési politika, a súlyos terhekkel járó adóintézkedések és a feketegazdaság térhódításából adódó kedvezőtlen hatásokkal. A krízis helyzetet mutatja, hogy a munkavállalók mintegy felét érintően a munkáltatók nem hajtották végre a kormány által elvárt idei béremelést, köztük a szakágazat piacvezető cége, a szakma zászlóshajójának számító Pick Szeged Zrt. sem.

    A szakszervezet súlyos aggodalommal figyeli a társaságok talpon maradásáért folytatott küzdelmet, elégtelennek ítéli a kedvezőtlen piaci környezet megváltoztatása érdekében hozott kormányzati intézkedéseket. Sajnálatosnak tartja, hogy a hazai húsipar képtelen kihasználni az élelmiszerek iránt az egész világon növekvő keresletből fakadó lehetőségeket. Miközben a húságazat a magyar gazdaság egyik kitörési pontja lehetne, újabb cégek kerültek a csőd szélére, újabb munkahelyek kerültek veszélybe és a munkavállalók érzékeny keresetcsökkenést kénytelenek elviselni. Csökken a szakma megbecsülése, a jó szakemberek közül egyre többen külföldön keresik a boldogulásukat. Az emberek a munkahelyeken növekvő aggodalommal tekintenek az új Munka törvénykönyvének bevezetése elé, van ahol már felmondták a kollektív szerződést, több helyen erre készülnek, ami veszélyezteti a munkabékét.

    A HDSZ erőt merít május elseje és saját hagyományaiból, folytatja a küzdelmet a munkavállalók jogaiért, az élet - és munkakörülmények javításáért, a munka megbecsüléséért.


Budapest, 2012. április 26.


Kapuvári József
elnök