A Rendszerkritikus Kerekasztal (RKKA) sajtóközleménye

2012. február 4-én tucatnyi civil szervezet megalakította a Rendszerkritikus Kerekasztalt (RKKA). A megbeszélés célja az volt, hogy a valóban baloldali, kapitalizmuskritikus szerveződések a Demokratikus Ellenzéki Kerekasztal (DEKA) megalakulása előtt egyeztessék az ott képviselendő álláspontjukat.

    2012. február 4-én tucatnyi civil szervezet megalakította a Rendszerkritikus Kerekasztalt (RKKA). A megbeszélés célja az volt, hogy a valóban baloldali, kapitalizmuskritikus szerveződések a Demokratikus Ellenzéki Kerekasztal (DEKA) megalakulása előtt egyeztessék az ott képviselendő álláspontjukat. Az RKKA fő jellemzői:

1.    Stratégiájának és propagandájának középpontjában a nép alapvető szociális jogai szerepelnek.

2.    Gyakorlati célja, hogy felmutassa az DEKA-nál ülő szervezeteknek a rendszerkritikai baloldal értékeit.

3.    Önállóan programokat készít és szellemi muníciót ad azokon a csatornákon keresztül, amelyekre a DEKA ráépül.

4.    Szervezetei nem foglalkoznak konkrét pártpolitikával. Az RKKA nézetközössége az alábbiakra épül: •    

    A végcél – a szabadság és a társadalmi egyenlőség – egyetemes és helyi megteremtésének igénye és szükségessége. A közösségi termelés lehetőségeinek feltárása, kiszélesítése, gyakorlati megvalósítása. •A társadalmi önszerveződés, a közvetlen demokrácia lehetőségeinek gyakorlati feltárása, szervezeti megalapozása a civil körökben. •

    Mindenfajta – gazdasági, szociális, politikai, lelki, erkölcsi – elnyomás elleni politikai, szellemi-irodalmi, társadalmi küzdelem.   Az RKKA a DEKA minden dokumentumát és akcióját az alábbi szempontok szerint méri és értékeli:
1.    Csökkenti-e a társadalmi egyenlőtlenségeket?
2.    Bővíti-e a munkavállalók és munkanélküliek szociális jogait?
3.    Csökkenti-e a szegénységet, segít-e az elesetteken?
4.    Támogatja-e a közösségi kísérleteket (szövetkezetek, társulások, földközösségek) a megélhetés, a túlélés biztosítása érdekében?
5.    Bővíti-e a demokratikus jogokat, segíti-e a társadalmi önszerveződés lehetőségeit?

    Az RKKA alakuló ülésén megjelentek elhatározták, hogy időről-időre összeülnek és közösen reagálnak a DEKA megnyilvánulásaira a fenti kérdésekre adott válaszok tükrében. (OS)

Budapest, 2012. február 7.  
Rendszerkritikus Kerekasztal

    Kiadó: Magyar Szociális Fórummozgalmakért Alapítvány