Civilekkel indul a Demokratikus Ellenzéki Kerekasztal

A Magyar Szolidaritás Mozgalom részvételre és együttműködésre hívja fel a civil szervezeteket. Számítunk arra, hogy részt vesznek a Demokratikus Ellenzéki kerekasztal tárgyalásainak folyamatában.

    A DEKA tárgyalások a civil oldal programalkotó munkájával kezdődnek, majd ezt követően történik meg a demokratikus alapelveket valló, parlamenti és parlamenten kívüli pártok meghívása.  

    A Demokratikus Ellenzéki Kerekasztal (DEKA)azon civil szervezeteket és pártokat hívja a programalkotó munkához, amelyek elutasítják az Orbán kormány „Nagy átalakításának eredményeképpen létrejött MŰVET”, a közélet KRESZ-szabályait sajátosan értelmező „buldózerpolitikát”. Azokat várjuk a DEKÁ-ba, akik a megosztó politika helyett a széleskörű társadalmi párbeszéd lefolytatásával  kívánnak új jövőképet alkotni a magyar társadalom, valamint programot kínálni a következő parlament demokratikus alapelveket valló pártjai és új kormánya számára.

    Azon civil szerveződéseket várjuk, amelyek:
  1. Elkötelezettek a fékek és ellensúlyok rendszerére épülő demokratikus jogállam;
  2. A parlamenti demokrácia;
  3. Az állampolgárok és vállalkozók közösségeinek szabadsága;
  4. A közjó érdekében szabályozott gazdasági-társadalmi viszonyok mellett;
  5. Fontosnak tartják az eszmék és kultúrák sokszínűségét, a kirekesztés, gyűlöletkeltés feltétel nélküli elutasítását;
  6. Elkötelezettek a szolidaritás alapelvein nyugvó nagy ellátó rendszerek és intézmények hatékony működtetéshez a szükséges, régóta halogatott korrekciók megvalósítása mellett.
    A szakértőket is magába foglaló civil oldal feladata az "orbáni rontás" felszámolását megalapozó (1) rekonstrukciós program, valamint (2) az ezt követő előrelépés programja legfontosabb elemeinek kidolgozása. A DEKA folyamat második szakaszára meghívott pártokkal e két programvázlatról kezdődődnek meg a tárgyalások.

     A DEKA tárgyalások harmadik szakaszának feladata, hogy a pártok, a civil társadalom (1,2,3,4,5)  képviselőivel folytatott párbeszéd  nyomása alatt megegyezzenek, a  jelenleg érvényes választási törvény szabta szűk keretek között olyan választási stratégiáról, amely valószínűsíti a demokratikus politikai erők  győzelmét.

     A Magyar Szolidaritás Mozgalom magára vállalja a Demokratikus Ellenzéki Kerekasztal-tárgyalások elfogulatlan levezetését, felkéri a civilszervezeteket és a pártokat, hogy a békés hatalomváltás érdekében fogadják el a meghívást, támogassák a társadalmi párbeszéd e formáját, alakítsanak ki  olyan –reális, megvalósítható programot, amely egyértelmű, a társadalom széles rétegei számára támogatható irányt mutat.

Magyar Szolidaritás Mozgalom