Az Aktív Szakszervezet tiltakozik az érdekvédelmi okból történő elbocsátások ellen!

Az Aktív Szakszervezet tiltakozását fejezi ki amiatt, hogy a közelmúltban ismét érdekvédelmi tevékenységükért szüntették meg szakszervezeti tisztségviselők munkaviszonyát!

    2011. december 27-én a Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezetének (TFSZ) két alelnöke, Nagy Navarro Balázs és Szávuly Aranka munkaviszonyát azonnali hatállyal, rendkívüli felmondással szüntette meg a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA).

    A tisztségviselők heteken át tartó éhségsztrájkkal tiltakoztak az ellen, hogy egy hírműsorban megjelenő „kitakarás" miatti vizsgálat eredményeként nem a valódi felelősöket büntették. Az éhségsztrájkot az MTVA provokációnak tartotta és érdekes módon politizálásnak tartotta, ezzel mintegy elismerve, hogy a „kitakarási ügy" politikai és nem szakmai ügy.

    Az érdekvédelem feszültségekkel jár a felek között, ezt provokációnak akkor nevezhetjük, ha nem értjük az érdekharc mibenlétét.  Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének (HTFSZ) vezetőjét szintén felmentették a szolgálat alól, mivel a lakhelyétől messze felajánlott szolgálati helyet nem fogadta el.

    Mondhatnánk, hogy itt a tisztségviselő tehet arról, hogy nem folytathatja tovább munkáját, valószínűleg mindannyian tudjuk, hogy itt kifejezett cél volt az érdekvédő eltávolítása. Ha az előbbi esetben jogos lenne a provokáció felvetése, ebben az esetben sokkal inkább az, a munkáltató részéről.  Azt gondoljuk, a munkavállalóknak és azok szervezeteinek szolidaritásra van szükségük az ilyen esetekben.

    Érthetetlen számunkra, miért nincs nagyszabású tiltakozás, miért nem természetes az, hogy a munkatársak odaállnak a hátrányban részesített érdekvédők mellé. Vajon azért, mert ő éppen egy másik tömörüléshez tartozik? Valószínűleg nagy szerepe van ennek is. Ez azonban elgondolkodtat, mennyire működhet így hitelesen az érdekképviselet?  Az új Munka Törvénykönyvével kapcsolatban kötött megállapodás szinte kizárólag a szakszervezeti kiváltságok megtartását tartotta szem előtt.

    Most látjuk a gyakorlatban is, csak az a lényeg, hogy meglegyen az iroda és a munkaidő-kedvezmény, a valódi érdekvédelem nem számít.  Azt látjuk, hogy a szakszervezeti munkát végzők eltávolítása politikai oldaltól függetlenül fontos cél.

    Emlékszünk még a korábbi évekből a Hankook és a Suzuki szakszervezet-ellenes magatartására. Vagy ahogy a Magyar Posta akkori vezetése 2010. januárjában azonnali hatállyal megszüntette a Kézbesítők Szakszervezete 29 tisztségviselőjének munkaviszonyát, amikor az Aktív Szakszervezet - valószínűleg a hét postai érdekképviselet közül egyedüliként - szintén tiltakozását fejezte ki.  Ha minden ilyen esetben behunyjuk a szemünket, ne csodálkozzunk, ha a munkavállalók tömegesen ábrándulnak ki a szakszervezetekből! (OS)

Mónus Csaba elnök Aktív Szakszervezet
Kiadó: Aktív Szakszervezet