Újabb szakszervezet a BKK-nál

Tagszervezetet alakított a Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete (MTSZSZ) néhány hete a Budapesti Közlekedési Központnál (BKK). Már a megalakulást megelőző három hétben annyi munkavállaló jelezte az MTSZSZ-nek a csatlakozási szándékát, hogy a tagszervezet kollektívszerződés-kötésre jogosult félként kezdte meg a működését az 1500 fős társaságnál.

A BKK májusi átalakulása

   2012 májusában jelentősen módosult a BKK munkavállalóinak létszáma, hiszen a Fővárosi Közgyűlés döntése alapján közlekedésszervezési, fejlesztési feladatokat vett át a BKV-tól, amely mintegy 1100 munkavállalót érintett. A munkavállalók egy része szakszervezeti tagként került át a BKK-hoz, így a jogutódlásnak köszönhetően ezek a szakszervezetek tovább képviselhették tagjaikat a BKK-nál. A BKV-nál hatályban lévő kollektív szerződéssel egyenértékű átmeneti megállapodás a jogutódlás után érvényben maradt a BKK-ban, azonban a Munka Törvénykönyve alapján kizárólag azokra a munkavállalókra vonatkozóan, akik jogutódlással kerültek a BKK-hoz. Az átmeneti megállapodás hatálya október végéig szólt, így a képviselettel rendelkező szakszervezetek és a munkáltató augusztusban megkezdte a kollektív szerződésre vonatkozó tárgyalást. A résztvevők megállapodása szerint a tárgyalások lezárására, az új kollektív szerződés megkötésére október 31-ig került volna sor. Mivel a kollektív szerződés azokra a munkavállalókra is hatályos, akik nem szakszervezeti tagok, így felmerült az igény egy olyan szakszervezet létrehozására, amely azoknak a munkavállalóknak az érdekeit is képviselhetné, akik eddig nem csatlakoztak a már működő szakszervezetekhez.

Az MTSZSZ BKK Tagozat megalakulása, működése

   Az új szakszervezet létrehozásában érdekelt munkavállalók azért döntöttek úgy, hogy csatlakoznak az MTSZSZ-hez, mert a szakszervezet több mint egy évtizedes tapasztalattal rendelkezik a munkavállalói érdekképviselet, munkavállalói–munkáltatói tárgyalások terén. Számtalan szolgáltatással – többek között munkajogi képviselettel, jogi szaktanácsadással, képzési lehetőségekkel – járulhat hozzá az egyéni és közös munkavállalói érdekek hatékonyabb érvényesítéséhez. Az MTSZSZ megalakulását követően, nem sokkal azelőtt csatlakozott a kollektívszerződés-kötésre vonatkozó tárgyalásokhoz, hogy lejárt volna a kollektív szerződéssel egyenértékű megállapodás hatálya. Mivel a munkáltató és a szakszervezetek október végéig nem tudtak megállapodni, az MTSZSZ javasolta a kollektív szerződéssel egyenértékű megállapodás újbóli meghosszabbítását, melyet a résztvevők elfogadtak. Ennek köszönhetően december végéig olyan kollektív szerződés születhet, amely már figyelembe veszi az MTSZSZ tagjainak érdekeit is.