Nincs költségtérítés
750 ezer az alap a képviselőknek: ki jár jobban?
Írta: Szakszervezetek.hu
Közzétéve: 2014. máj. 07. szerda, 18:00
Közzétéve: 2014. máj. 07. szerda, 18:00
Egyes képviselők jól, mások meg rosszul jártak azzal, hogy a korábbi, mindenkinek egységesen járó 232 ezer forintos képviselői alapdíj több mint háromszorosára, majdnem 750 ezer forintra emelkedik – írja a 168 óra.
Korábban a képviselői „minimálbér” bruttó 394 ezer volt, ilyen szerény összeget Gyurcsány Ferenc DK-elnökön kívül – aki egyetlen bizottságnak sem volt tagja – nemigen kapott senki. Az alapdíjhoz ugyanis – a lakóhelytől függően biztosított átalány- és választókerületi pótlék mellett – további juttatások sora járhatott, számolt be róla a Népszabadság.hu. A ház elnöke – a 232 ezer és a pótlékok mellett – másfél milliós fizetést kapott, míg helyettesei 417 ezer, a jegyzők 262 ezer, a bizottsági elnökök 278 ezer, az alelnökök 232 ezer, a tagok 162 ezer forintnyi különpénzt tehettek zsebre, és aki két bizottságban is tag volt, annak további 58 ezer forint ütötte a markát. A frakcióvezetők szintén 278 ezret, a helyetteseik 232 ezret kaptak. Akinek semmilyen tisztsége nem volt, és a fővárosban élt – mint Gyurcsány –, annak be kellett érnie a nem egészen négyszázezerrel, a tisztséghalmozók összes bevétele viszont, főleg ha vidékiek voltak, könnyen meghaladhatta az egymilliót. Az előző ciklusban a képviselők nagyjából harmada juthatott ekkora összeghez.
Az új szabályok szerint viszont a külön juttatások megszűnnek, így a képviselők alanyi jogon a helyettes államtitkári fizetésnek megfelelő csaknem 750 ezret kapják. Nem jár azonban pénz a bizottsági tagság után, s nincs költségtérítés és választókerületi pótlék sem. A legtöbbet tehát a vidéki, több bizottsági tagsággal vagy más tisztséggel rendelkező politikusok veszíthetik.
Az új parlamenti ciklusban külön jövedelem már csak a tisztségviselőket illeti meg: marad a házelnök másfél milliós miniszterelnöki illetménye, plusz a 750 ezres képviselői illetmény harminc százaléka. Egyébként ugyanilyen arányban részesedhetnek a parlamenttől díjazásban a kormánytag képviselők is. A házelnök öt helyettesének, valamint az öt frakcióvezetőnek miniszteri, tehát 1,3 milliós fizetés jár. A tíz jegyző, a tizenöt bizottsági elnök, valamint a frakcióvezető-helyettesek – a Fidesznél öt, az MSZP-nél kettő, a Jobbiknál, a KDNP-nél és az LMP-nél egy-egy fő – államtitkári javadalmazásra, tehát havi csaknem egymillió forintra jogosultak, míg a bizottsági alelnökök a képviselői alapfizetés 120 százalékát, vagyis nagyjából kilencszázezer forintot vehetnek fel.
Akiknek jut valamilyen stallum, azoknak legalább egy része valószínűleg jobban jár, és ez elsősorban a parlamenti alelnökök és frakcióvezetők esetén lehet igaz. Sokat veszítenek viszont a polgármesteri tisztséget viselő képviselők: Rogán Antal fideszes frakcióvezető azt javasolja ugyanis, hogy ők mostantól csak a parlamenttől kapjanak fizetést, így eleshetnek sok százezer forinttól. Az őszi helyhatósági választás után egyébként már senki nem lehet egyszerre településvezető és honatya is, így a kettős díjazás fel sem merülhet többé.
Forrás: 168 óra