Mit tehet a munkáltató?
Igazolatlan hiányzás a munkahelyen
Írta: Szakszervezetek.hu
Közzétéve: 2015. június 27. szombat, 18:56
Közzétéve: 2015. június 27. szombat, 18:56
Meddig várjon, mit tegyen a munkáltató, ha a munkavállaló értesítés nélkül nem jelenik meg a munkahelyén? Az adozona.hu olvasói kérdésére dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Olvasónk a következőkben foglalta össze kérdését: A munkavállaló távolmaradásának bejelentésére van-e időtartam? A munkavállaló hét napja nem jelent meg a munkahelyén a munkarendje szerinti időben. A munkáltatót azóta semmilyen módon nem értesítette. Az Mt.-ben konkrét választ nem találtam arra vonatkozóan, hogy van-e arra meghatározva bizonyos idő, hogy a távolmaradás indokát bejelentse? (Régebben 3 napon belül be kellett jelenteni....)
A kérdésre az Mt. valóban nem tartalmazza szó szerint a választ – erősítette meg dr. Hajdu-Dudás Mária. Ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a 6. § (2) bekezdésben szabályozott együttműködési kötelezettségből, valamint a jóhiszemű és tisztességes eljárás követelményéből levezethető, hogy a munkavállalónak olyan időben kell jeleznie távolmaradását, hogy az alapján a munkáltató még megtehesse a szükséges intézkedéseket, a dolgozó helyettesítését megszervezhesse.
A részletek ismerete nélkül általános körülmények között szakértőnk szerint hét nap elegendő tartam kellett volna legyen a munkavállaló számára a távolmaradása jelzésére.
Azt javasolja, hogy a munkáltató írásban szólítsa fel a munkavállalót, hogy haladéktalanul mentse ki a távollétét. Ha ez eredménytelen (nem érkezik válasz, nem veszi át a levelet a dolgozó), a munkáltató megfelelően indokolt azonnali hatályú felmondással élhet, vagy kiküldi az utolsó, általa ismert lakóhelyre a munkaviszony megszüntetésével összefüggő igazolásokat, kísérőlevélben jelezve, hogy a munkavállaló magatartását – miszerint nem jelent meg munkahelyén –, akként tekinti, hogy ráutaló magatartással maga szüntette meg a munkaviszonyát.
Azonnali hatályú felmondás keresettel történő megtámadása esetén a bizonyítás terhe a munkáltatón lesz, a ráutaló magatartásra hivatkozásnál pedig, ha utólag mégis megjelenne a munkavállaló, őt fogja terheli a bizonyítási kötelezettség (személyét érintő olyan ok állt fenn, amiért nem tudta magát kimenteni, illetve felmerül a kérdés, miért nem tájékoztatta a munkáltatót az elérhetőségéről).
Forrás: adozona.hu