Lehetetlenné vált a minőségi munka végzése
Súlyos szakemberhiánnyal küzdenek a gyermekjóléti szolgálatok
Írta: Szakszervezetek.hu
Közzétéve: 2015. április 02. csütörtök, 10:50
Közzétéve: 2015. április 02. csütörtök, 10:50
A Magyar Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatok Országos Egyesülete szerint a gyermekjóléti szolgálatoknál dolgozó szociális munkások számának minimum ötvenszázalékos növelésére, a mentálhigiénés ellátórendszer megerősítésére és kiterjesztésére, valamint a bérek jelentős emelésére van szükség azért, hogy a szolgálatok valóban minőségi munkát tudjanak végezni – írja a Magyar Nemzet.
Súlyos szakemberhiánnyal küzdenek a gyermekjóléti szolgálatok, és ez lehetetlenné teszi a minőségi munkát, hiszen egyetlen szociális munkásra akár negyven-ötven család is juthat. Ahhoz, hogy valóban maximálisan oda tudjanak figyelni egy-egy veszélyeztetett gyermekre, legfeljebb öt-tíz család tartozhatna egy szakemberhez – jelentette ki lapunknak Takács Imre, a Magyar Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatok Országos Egyesületének (Macsgyoe) elnöke. A szakember elmondta: átlagosan naponta két óra jut családlátogatásra, a további időt elviszi többek között az adminisztráció, a gyermekkel kapcsolatos különböző tárgyalásokon való részvétel, a családból kiemelt gyermekek látogatása. Takács szerint ez az idő csak a tűzoltásra alkalmas, arra, hogy a családgondozó rohangáljon egyik krízishelyzetben lévő családtól a másikig. Szerinte az égető szakemberhiánynak két fő oka van: az egyik a szociális ágazatban fizetett bérek teljes versenyképtelensége.
Egy diplomás gyermekvédelmi szakember pályakezdőként nettó 80 ezer forintot visz haza, de a tapasztalt, több éve a pályán lévő kollégák bére sem éri el a 100 ezer forintot. A gyermekjóléti szolgálatoknál ezért óriási a fluktuáció: a családsegítők egy része két-három havonta cserélődik, mert amint valaki jobban fizető állást kap, továbbáll. – Van, aki iskolában helyezkedik el, de olyan is akad, aki Angliába megy takarítani – mondta Takács. Leszögezte: ahhoz, hogy megfékezzék az ágazatból való menekülést, a bérek mielőbbi és jelentős emelésére, legalább a pedagógusbérekhez való igazítására volna szükség. Ezenfelül jelentősen, mintegy 50 százalékkal meg kell emelni a gyermekjóléti szolgálatoknál dolgozó szociális munkások létszámát. Nem működhet tovább a rendszer úgy, hogy a veszélyeztetett gyerekeket alig látják a családsegítők.
– Az anyagiak mellett súlyos gondot jelentenek az egyre több családban előforduló pszichés problémák, aminek következtében nő a családon belüli erőszak eseteinek száma, márpedig ennek kezelésére nincs megfelelő ellátórendszer – közölte a szakember. Kevés a gyermekpszichológus, és a felnőttek esetében is nagyon rossz a helyzet: gyakori, hogy hónapokkal később kap időpontot a pszichiátrián a gyermekeit veszélyeztető apa vagy anya, ahogy az is előfordult, hogy az agresszív, alkoholista apát végre rávette a családsegítő a kezelésre, ám csak fél évvel később hívták be az illetőt alkoholelvonó kúrára. Szintén gond, hogy egyre több problémás gyermeket íratnak át magántanulóvá, eltávolítva őt társai közeléből. Ezek a gyerekek segítség nélkül, elhanyagoló családjukban szinte esélyt sem kapnak arra, hogy szakmát szerezzenek, sokan közülük az általános iskolát sem végzik el.
– Lényegesen több tanodára, illetve olyan tehetséggondozó és szabadidős programra lenne szükség, amely ezeknek a gyerekeknek esélyt adna a nyomorból való kitörésre – mondta a Macsgyoe elnöke. Sérelmezte azt is, hogy nincsenek, illetve alig vannak olyan speciális képzések a családsegítők számára, amelyek például a gyermekbántalmazás felismerésére vagy a különleges esetek kezelésére készítenék fel a szakembereket. Az elnök szerint ma sokkal rosszabb a helyzet, mint a hetvenes-nyolcvanas években, sokkal többen küzdenek ugyanis létbizonytalansággal.
Leszögezte: ha ma is ugyanolyan szempontok alapján emelnék ki a gyerekeket a családból, mint régen, akkor tízezrével vennék el őket szüleiktől, amire nincs kapacitás. Éppen ezért ma már csak a legsúlyosabb esetekben, halmozott problémák esetén emelik ki a gyermekeket, amikor egyszerre fordul elő az elhanyagolás, a nélkülözés és a bántalmazás.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerint a kormány elkötelezett abban, hogy a korábbinál is jóval összefogottabb, hatékonyabb és célzottabb segítséget adjon a családoknak és az őket segítő, gyermekvédelemmel foglalkozó szakembereknek; ennek fontos eleme a gyermekjóléti szolgáltatás és a jelzőrendszer jövőbeni megerősítése. A szakember kitért arra is: szinte alig vannak eszközeik a veszélyeztetett gyermekek helyzetének jobbá tételére, és a családokat segíteni hívatott ellátórendszer is hiányos. Mint mondta, a gyermekvédelmi törvény szerint kizárólag anyagi problémák miatt nem lehet gyermeket elszakítani a szüleitől.
A valóságban mégis a szegénység áll a legtöbb kiemelés hátterében, ugyanis hiába járnak ki minden ellátást egy-egy veszélyeztetett családnak, az sok esetben nem elég a megélhetéshez. Ha a családfőnek sikerül is közmunkát szereznie, a családi pótlékkal és a gyessel együtt is általában havonta 50-60 ezer forint hiányzik a kasszából, a pénzhiány pedig a gyermek egészségét, életét veszélyezteti.
Életpálya: nincs előrelépés Lapunk az elmúlt hetekben több alkalommal is érdeklődött az Emminél arról, mikor és mekkora fizetésemelésre számíthatnak a szociális szakemberek, továbbá mikor vezetik be a számukra készült életpályamodellt. Konkrét válaszokat nem kaptunk – legutóbb azt írták, a kormány elkötelezett abban, hogy anyagilag és erkölcsileg is megbecsülje azt a nagyon kemény munkát, amelyet az ágazatban dolgozók végeznek. Ennek első lépéseként 2014-ben 12 milliárd forintos bérpótlékot folyósítottak; ezt idén is biztosítják, az életpályamodell koncepcióján pedig dolgoznak. Ezzel kapcsolatban a múlt héten egyeztettek a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetével. Takács Imre szerint azonban korábban arról volt szó, hogy már idén júliusban megkapják a béremeléseket. Hozzátette: zajlanak ugyan az egyeztetések a tárca és az érdekvédelmi szervezetek között az életpályamodellről, de a többek között a béremelést is tartalmazó tervezet egyelőre a szakmai szervezetek számára sem nyilvános. |