„Ne nagyon reklámozza ezt a lehetőséget!”
Így spórol a Fidesz a tanárokon
Írta: Szakszervezetek.hu
Közzétéve: 2015. február 16. hétfő, 09:23
Közzétéve: 2015. február 16. hétfő, 09:23
A mai napig ellentmondásos és problémás a tanároknak járó bankszámla-kompenzáció ügye. Ennek lényege, hogy annak a bankszámlának a költségeit, amelyre a pedagógus fizetése érkezik, elvileg az állam finanszírozza. A 168 Óra Online-nak egy pedagógus arról beszélt, hogy az iskola gazdasági ügyekkel foglalkozó munkatársa megkérte őt, a többi kolléga előtt ne nagyon reklámozza ezt a lehetőséget.
2013-ban egy pécsi tanár, Nagy Erzsébet, a PDSZ regionális vezetője próbapert indított a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) ellen, amiért nem kapta meg a neki törvény szerint járó kompenzációt. A közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény (Kjt.) 2013-ban ugyanis még úgy rendelkezett:
„Az illetmény fizetési számlára történő átutalása és egyszeri felvétele, illetve az illetménykifizetés a közalkalmazott részére költségtöbbletet nem okozhat.”
Nagy Erzsébet azt sérelmezte, hogy ennek ellenére három hónap alatt mintegy 5 500 forintot kellett kifizetnie számlavezetési díjra, tranzakciós díjra és a bankkártya díjára. Nagy Erzsébet megnyerte a pert, a Kúria arra kötelezte a KLIK-et, hogy fizesse ki a szóban forgó összeget. A Kúria ráadásul elvi határozatként is közzétette a döntést (17/2013. számú munkaügyi elvi határozat), amely így precedensként szolgált volna az ezután következő perekhez.
Ha a KLIK minden tanárnak kifizette volna az elmaradt bankszámla-kompenzációt, az becslések szerint akár több mint 10 milliárd forintos összeg lett volna. A tömeges pereket elkerülendő a KLIK mint a tanárok munkáltatója egyedi igények szerint elvileg visszafizeti a bankszámlával kapcsolatos költségeket.
A törvényhozás Nagy Erzsébet próbaperét követően lendült akcióba. A költségvetési kiadásoknál csak stadionépítés esetén nagyvonalú fideszes többség 2013 decemberében egy salátatörvényben módosította a Kjt. fent idézett részét a következőre:
„A fizetési számlához kapcsolódóan a közalkalmazott részére legfeljebb havonta a központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott mértékű bankszámla-hozzájárulás adható.”
Ez a feltételes módú megfogalmazás már semmire nem köti KLIK-et a törvény hatályba lépésétől, azaz 2014. január elsejétől. Az ezt megelőző időszakra vonatkozóan azonban még mindig igényelhető a kompenzáció.
Elméletben.
A 168 Óra Online-nak név nélkül nyilatkozó tanár arról számolt be, hogy amikor iskolájában a bankszámla-kompenzációs papírokat intézte, a gazdaságis kolléga szabályszerűen félrevonta őt, és azt mondta, hogy a pénzt meg fogja kapni, de megkérte, a többi tanár előtt ne beszéljen róla.
Megkérdeztük a KLIK-et, hogy tudnak-e ilyen gyakorlatról. Azt válaszolták, hogy „a pedagógusok megkapták a bankszámla kompenzáció igénylésének eljárásrendjéről szóló tájékoztatást”. A szervezet az igénylés menetéről a következőképpen tájékoztatta lapunkat:
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ a 2014. január 1. előtt keletkezett bankszámla kompenzáció igényeket a közalkalmazottak számára az alábbi eljárásrend szerint téríti meg. A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 286. §-a értelmében a 2014. január 1. előtt keletkezett munkajogi igényeket maximum három évre visszamenőleg lehet benyújtani, s a végső benyújtás határideje 2016. december 31. (2014. január 1-től a munkáltatót már nem terheli számlavezetési díj.)
A felmerült költségek megtérítése a munkavállalók egyéni igényeinek benyújtása útján történik.
Bankszámla kompenzáció igénylésének eljárásrendje
A számlavezetési díj kompenzációja iránt a közalkalmazottnak egyedi igénybejelentést kell benyújtania az illetékes tankerületnél. Igénybejelentése mellé mindenkinek csatolnia kell egyrészt a folyószámláját vezető bank igazolását, amely tartalmazza a számlavezetési-, bankkártya- és a havi egyszeri pénzfelvétel díját, másrészt egy nyilatkozatot, amelyben kijelenti, hogy az igénybejelentést megelőző három évben részesült-e számlavezetési díj kompenzációban.
Forrás: 168 óra