Megelégelték a BKK hatalmát
Az ombudsmanhoz fordul a BKV-s szakszervezet
Írta: Szakszervezetek.hu
Közzétéve: 2014. január 29. szerda, 09:16
Közzétéve: 2014. január 29. szerda, 09:16
Megelégelte a BKV-nál uralkodó tehetetlenséget, a Budapesti Közlekedési Központ túl erejét az egyik szakszervezet, s az ombudsmanhoz fordult a cég igazgatótanácsának – szerintük – aránytalan összetétele miatt. A 7 tagú testületben ugyanis a megrendelőnek, a BKK-nak van többsége, 4:3 az arány. A BKV vezetése kisebbségben nem tudja érvényesíteni a munkavállalói jogokat. A szakszervezet a bizottsági arány megváltoztatását követeli.
Az alapvető jogok biztosától vár állásfoglalást a BKV egyik szakszervezete az igazgatóság aránytalan, a megrendelői szerepet betöltő Budapesti Közlekedési Központ (BKK) többségét biztosító összetétel miatt. A 7 tagú grémiumban négy helyet kapott az erőszakosan eredményre, drasztikus bevételnövelésre törekvő BKK, míg a szolgáltatást biztosító, s elvileg a munkavállalói jogokat is képviselő BKV ennek megfelelőn csupán három küldöttet delegálhatott – írja közleményében a cégnél működő Egységes Közlekedési Szakszervezet (EKSZ). Gyakorlatilag az történik, amit a megrendelő, a BKK akar, többségi szavazattal mindent rá tudnak erőltetni a cégre, függetlenül attól, hogy az adott esetben jogszerűtlen, vállalhatatlan, és akár teljesíthetetlen is – érvel Nemes Gábor, az EKSZ elnöke. Így alakult ki az a helyzet is, amely a járművezetők háromszoros túlterheléséhez – sofőrök, pénztárosok és jegyellenőrök is egyben –, és a sorozatos büntetések miatt általános feszültséghez és rossz hangulathoz vezetett, de a buszjáratok átgondolatlan kiszervezése, s számos szakmailag vállalhatatlan, rendezetlen állapot is a BKK „egyeduralmával” magyarázható – sorolja az elnök.
Az aránytalanságot és az ebből következő tehetetlenséget a közlekedési cég vezetősége is többször elismerte az érdekvédőknek – igaz, nem hivatalosan, és nem is nyilvánosan –, de nem tehetnek semmit, mondják, ezt kényszerítette rájuk a tulajdonos, a Fővárosi Közgyűlés.
A szakszervezetet felháborítja a tehetetlenség, s nem hajlandó beletörődni a hosszú távon vállalhatatlan helyzetbe, ezért Nemes az ombudsmantól kér segítséget. Ebben a felállásban ugyanis egyszerűen képtelenség a dolgozók érdekeit képviselni, és mostanra az is kiderült, hogy semmi esély arra, hogy végre egyértelmű szakmai utasítást, pontos leírást kapjanak a megrendelő által a dolgozókra zúdított plusz feladatokra – magyarázza az elnök.
A szakszervezet az igazgatóság összetételi arányának a megváltoztatását követeli, s ennek eléréséhez minden eszközt bevet, akár a tiltakozó akcióktól sem riad vissza. Egyelőre azonban megvárják az alapvető jogok biztosának az állásfoglalását – szögezi le az elnök.